Високата инфлация, която удря Турция през последните месеци вече дава сериозно отражение не само върху икономиката на страната, но и върху туризма. Бедните турци стават все повече и вече почти няма средна класа в страната. Тази година цените на стоките и услугите са по-високи спрямо миналата, а на места доста по-високи, показа проверка на bTV. В магазините се вижда увеличението на цените, но по заведенията увеличението личи най-много.
В магазините килограм от любимото на много българи турско сирене върви между 10 и 20 лева.
Литърът прясно мляко струва около 1,60 лева, колкото е и цената на хляба. Килограмът домати струва около 2 лева, бананите около 3,50 лева, а местната бира се продава за 3,40 лева за половин литър. Алкохолът в Турция е много скъп, като цените на някои видове алкохол са три пъти по-високи от тези в България.
По турските заведения се предлагат разядки вместо салата и дори вместо основно ядене.
Традиционно, когато компания от турци седнат на заведение, поръчват различни видове разядки и ядат обща храна, така и сметката излиза по-евтина. Ако две семейства седнат и поръчат няколко разядки, основно ядене и пиене, общата сметка може да стигне 500 лева в някои ресторанти по морските курорти. Разбира се има и по-евтини заведения. Основно ястие средно струва 16 лева, пишат от Пловдив 24.
Един от най-известните им сандвичи – Кумру, струва около 13-15 лева в заведенията по измирските курорти.
Кенче кока-кола струва около 3,50 лева, а капучино може да пиете за между 5 и 8 лева. Малката минерална вода е около 2 лева. Алкохолен коктейл в бар излиза около 25 лева. Туристите споделят, че цените тази година им се виждат по-високи и вече не е толкова евтино да се пазарува в южната ни съседка.