Устройство „Лайка“
Козметичният уред „Ромашка“ в наше време вероятно би бил наречен многофункционална козметична джаджа. Жената е трябвало да постави лицето си до сферичната част, за да подложи лицето си на пара. Препоръчително е вътре се налива не обикновена вода, а билкова отвара. Тогава процедурата става много по-полезна. Освен това създателите мислели не само за младостта на щастливата притежателка на „Лайка“, но и за нейното здраве. С леко движение на ръката устройството се превръщало в инхалатор. Ще се изненадате, но подобрената версия се произвежда и до днес.
Машина за газиране
Сега лесно можете да се сдобиете с всеки уред за кухнята, но тези машини не са търсени. В магазина има всякакви газирани напитки. Но по съветско време наличието на такова нещо в къщата не изненадваше никого. И дори фактът, че бутилчиците с двуокис трябваше да се купуват отделно, не смущаваше никого, защото содата можеше да се прави самостоятелно вкъщи, без никаква „химия“. Сега тези машини са актуални само за професионалистите в гастрономическата сфера и барманството.
Машинка за кърпене
Едва ли това устройство ще предизвика у вас приятна носталгия, защото кърпенето на чорапи и чорапогащи е мъчителна и неприятна работа. И все пак то е било предназначено да улесни труда на домакинята. Сега, изглежда, изкуството на кърпенето е забравено: или чорапите са станали по-здрави, или за съвременната жена е по-лесно да си купи нови, отколкото да се занимава с тях.
Старите цедки с пружини
Уред със сложно име – нещо като бар цедка. Цедката от този тип е създадена за създаване на коктейли, когато напитката трябва да бъде леко охладена, но поднесена без лед. Пружината е била точно това, което е трябвало да задържи кубчетата лед. Повечето съветски домакини не знаеха нито името, нито истинското предназначение, но цедката често се използваше за отделяне на белтъка от жълтъка на яйцето. Този метод обаче не обезсмисля ролята на кухненската цедка.
Сепаратор за мляко
Това устройство прилича на много неща едновременно: месомелачка, сокоизстисквачка, инхалатор и дори термос. Но всъщност това е забравен сепаратор, който ви позволява да разделяте млякото на различни фракции – например, за да го почистите от примеси или да отделите сметана. Процесът не е изисквал електричество, а се е задвижвал ръчно.
Перална машина „Малютка“
Този уред напълно оправдава името си: размерът на „Малютка“ е наистина малък, дотолкова, че е трудно да се разпознае, като пълноценна перална машина.. Въпреки че не може да се похвали с производителността на съвременните устройства, тя премахва необходимостта от пране на ръка, а това е голямо улеснение за всяка домакиня.
Сешоар с вентилатор
Първите съветски сешоари неслучайно се наричали вентилатори, предполагало се, че те могат да изсушават не само мокра коса, но и например снимки, които в онези времена майсторите проявявали сами. Производителите, изглежда, са проявили въображение, описвайки полезността на устройството в домакинството: сред очевидните функции в инструкциите е посочен въздушен масаж на лицето. Разбира се всички ние сме изсушавали със сешоар изпрани дрехи или мокри чорапи.